آیت الله حائری شیرازی
خانه / آثار / اسلایدر / اقتصادی / گلچین بیانات / تورم نزدیک به صفر در طول ۱۴۰۰ سال!!
تورم نزدیک به صفر در طول ۱۴۰۰ سال!!

تورم نزدیک به صفر در طول ۱۴۰۰ سال!!

(مطلب زیر و پوستر آن که برگرفته از بیانات حضرت آیت الله حائری شیرازی است، در سایت بت شکن طراحی و منتشر شده است. ضمن تشکر از این عزیزان که در راستای مبارزه با ربا، مجاهده و تلاش می کنند، این مطلب را باز نشر می دهیم: http://www.botshekan.com/)

سؤال حقیر این است که امام دو مطلب فرمود؛ در مورد آنکه فرمود «در اسلام پول کار نمی کند، کاری کنید پول کار نکند»، ما چه کار کردیم تا پول کار نکند؟ وقتی عرض می کنم در اسلام دیه ی یک انسان یا هزار دینار و یا هزار گوسفند است، گوسفند و دینار پا به پای یکدیگر جلو می روند، چون پول اسلام مال است.

پول رایج جهانی اگر مال بود بنا بود پا به پای مال جلو بیاید اما چنین نیست. دینار شرعی هجده نخود طلا است و یک مثقال رایج چهار گرم و نیم است و معادل بیست و چهار نخود طلا است.

پس دینار شرعی سه چهارمِ چهار و نیم گرم طلاست و سه گرم اندی طلاست. وقتی یک گرم طلا حدود صد هزار تومان است، یک دینار بین سیصد تا چهارصد هزار تومان است و قیمت گوسفند در این حدود است.

در قدیم هم یک گوسفند گاهی دو دینار فروخته می شد. عروه ی بارقی یک دینار از حضرت رسول اکرم گرفت تا یک گوسفند بیاورد. او رفت به جائیکه گوسفند ارزان بود با یک دینار دو گوسفند خرید و جائیکه گوسفند گران [بود]، یک گوسفند را به یک دینار فروخت و برای آن حضرت یک دینار و یک گوسفند آورد و حضرت به او فرمود بارک الله فی صفقه یمینک قرآن هم می گوید: (فَلَکُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِکُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ) همان پولی که به طرف قرض داده اید پس بگیرید؛ نه شما به طرف ظلم کنید که بیشتر بگیرید نه او ظلم کند که کمتر بدهد.

اگر پول مال باشد همین طور است. پول اسلام مال است. اما پول رایج جهانی اگر مال بود امروز قیمت یک گردو به اندازه ی قیمت دو خانه که من در آن بزرگ شده ام نبود !!!

یک دیدگاه برای “تورم نزدیک به صفر در طول ۱۴۰۰ سال!!”

  1. علي

    سلام آقا یک سوال دارم
    اگه من دلار چاپ کنم و طلا بخرم و گنج کنم بذارم تو خونم و این کار را تا جایی ادامه دهم که ۷۵ درصد طلای جهان در ازاء کاغذهای دلار به من اختصاص پیدا کند. آیا تنظیم قیمت طلا در جهان نسبت به هر ارزی (دلار ، ریال و … ) در اختیار من قرار دارد یا نه ؟
    خوب چطور آن وقت ارزش طلا رو میتونم ملاک مقایسه قرار بدهم ؟ گرچه قبول دارم از پول اعتباری خیلی بهتره.